Saturday, June 19, 2021

Krizë në Spanjë për gola – La Liga mbetet mbrapa kampionateve tjera evropiane

Alfredo di Stefano dikur kishte thënë se futbolli pa gola është sikurse e diela pa diell dhe mund të thuhet se është e vërtetë që pa gola, futbolli është asgjë.

Në La Liga Santander, ka tri vite që golat kanë filluar të bien në numër dhe skuadrat e kanë të vështirë të realizojnë.

Në këtë edicion, liga spanjolle ka prodhuar 942 gola në 380 takime të zhvilluara, që i bije 2.48 për ndeshje, me Barcelonën që ka shënuar 86 gola dhe Real Madridi me 70 sosh.

Skuadra si Celta Vigo, Alaves, Real Valladolid, Leganes dhe Espanyol nuk arritën të shënonin më shumë se 38, më pak se një gol për ndeshje.

Kjo statistikë është më e ulët se në ligat si, Liga Premier, Serie A, Bundesliga dhe Ligue 1.

La Liga ka kohë që ka filluar të bije në numrin e golave të shënuara, pasi në edicionin 2016/17 kishte regjistruar 878 gola.

Më poshtë keni renditjen e top pesë ligave evropiane me më së shumti gola për ndeshje:

Serie A – 2.75 gola për ndeshje

Liga Premier – 2.74 gola për ndeshje

Bundesliga – 2.70 gola për ndeshje

Ligue 1 – 2.61 gola për ndeshje

LaLiga – 2.46 gola për ndeshje. /Telegrafi/

Other Articles

Irina Shayk dikton trendët: Ky kombinim do të jetë hit absolut i vjeshtës!

Kur Irina shëtit rrugëve të Nju-Jorkut, nuk mund të mbetet e pavërejtur Nëse dëshironi t’i ndiqni trendët, vishuni kështu...

Irina Shayk dikton trendët: Ky kombinim do të jetë hit absolut i vjeshtës!

Kur Irina shëtit rrugëve të Nju-Jorkut, nuk mund të mbetet e pavërejtur Nëse dëshironi t’i ndiqni trendët, vishuni kështu...

Irina Shayk dikton trendët: Ky kombinim do të jetë hit absolut i vjeshtës!

Kur Irina shëtit rrugëve të Nju-Jorkut, nuk mund të mbetet e pavërejtur Nëse dëshironi t’i ndiqni trendët, vishuni kështu...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here